Spacer, który zmienia życie. Global Mentoring Walk 2018

Spośród blisko 200 zgłoszeń nadesłanych przez kobiety z całej Polski, 100 wybrano do roli mentee. Każda z kobiet jest inna, ale kierują się one wspólnym przekonaniem: moc rozszerza się w momencie, gdy jest dzielona. Ta sama idea przyświeca mentorom, którzy zostali dobrani na podstawie informacji, jakie znalazły się w formularzach aplikacyjnych pań. W tym roku w grupie Mentorów znaleźli się m.in. Zofia Dzik (Fundacja Humanites), Jowita Michalska (Digital University), Wojciech Bojanowski (dziennikarz TVN) czy Marek Metrycki (Deloitte).

Idea Global Mentoring Walk jest bardzo prosta: podczas wspólnego spaceru uznani liderzy spotykają się z kobietami, które do tej roli aspirują. Lider doradza i wspiera swoją podopieczną. Dyskutują na temat swoich wyzwań zawodowych i dzielą się doświadczeniami. Co fajne, ta relacja często nabiera charakteru długofalowego, a obie strony utrzymują regularny kontakt i kontynuują mentoring we własnym zakresie – mówi Ela Raczkowska, CEO Vital Voices Polska.

Pomysł Mentoring Walks narodził się kiedy Geraldine Laybourne, wówczas CEO i założycielka Oxygen Media, stwierdziła, że ​​jej napięty harmonogram nie jest w stanie pomieścić spotkań z dziesiątkami młodych kobiet szukających jej wskazówek. Wymyśliła jednak sposób żeby nie rezygnować z tej aktywności. Laybourne zaczęła zapraszać te kobiety na jej codzienne spacery. Widząc siłę i powodzenie tej prostej formuły, zorganizowała Mentoring Walks w kluczowych miastach USA. Zależało jej na tym, aby podkreślić znaczenie mentoringu i zapewnić do niego dostęp kobietom w Stanach Zjednoczonych. Dzisiaj ta idea z sukcesem opanowała cały świat.

Warszawa rozpoczyna serię tegorocznych Global Mentoring Walks. Za tydzień impreza m.in. w Londynie. Rok temu w GMW wzięło udział ponad 13 000 osób. Myślę, że w tym – będzie nas więcej. Bardzo cieszy fakt, że pomysł przyjął się w takich krajach, które potrzebują mocnych liderek. Są w śród nich np. Indie, Ghana, Argentyna, Ukraina, Etiopia, Pakistan czy Jordania.  Pamiętajmy, że te działania lokalne są ważne. Świat zmienia się krok po kroku – podsumowuje Ela Raczkowska.

Mentoring Walks zwraca uwagę czołowych przywódców na całym świecie. Rok temu przedstawiciele amerykańskiej ambasady sponsorowali to wydarzenie w Trynidadzie i Tobago, Liberii, Kostaryce i Południowej Afryce. Baronowa Mary Goudie z brytyjskiej Izby Lordów wzięła udział w Mentoring Walk w Londynie. Pierwsza dama Martine Moïse pojawiła się na Mentoring Walk na Haiti. Niezliczone kobiety, liderki biznesu, technologii, doradztwa, mediów, dyplomacji zaangażowały się w projekt jako mówcy, mentorzy i wolontariusze.

Global Mentoring Walks  są platformą łączącą uznanych liderów z kolejną generacją kobiet, dziewczyn, które będą przesuwać różnego rodzaju granice i rozwiązywać problemy, doprowadzając do stworzenia lepszego świata dla nas wszystkich – dodaje szefowa Vital Voices.

Warto dodać, że w zależności od kraju, spacerom Vital Voices towarzyszą różne przesłania dodatkowe. Na Ukrainie, w Dniepropietrowsku, w zeszłym roku Olena Galuszko zorganizowała swoją wędrówkę wokół tematu racjonalnego gospodarowania zasobami i ekologicznego zarządzania. Uczestnicy Mentoring Walk ubrani byli na zielono, aby pokazać swoje poparcie dla większej równowagi ekologicznej. W Południowej Afryce, Rehema Isa i Hema Vallabh połączyły siły, aby poprowadzić spacer po Pretorii pod tytułem „Her Story, Your Story, Shared Stories”. W Mexico City, Luz Maria de la Mora zebrała mentorów i podopiecznych, aby promować przywództwo kobiet w dziedzinie technologii. W Pakistanie grupa teatralna Sujag wystąpiła podczas Mentoring Walk w Johi, aby mówić o zagrożeniach płynących z małżeństw zawieranych przez dzieci.

W Polsce, Global Mentoring Walk jest organizowany od 2012 roku. Główna idea polega na rozwijaniu potencjału kobiet aktywnie działających w polityce, biznesie, kulturze i nauce.

Galerię zdjęć z wydarzenia można obejrzeć tutaj.

Relacja filmowa z wydarzenia: