Mentee

Katarzyna Bieńkiewicz

Kariera zawodowa: Pracę zawodową zaczęła w 2004 roku jako koordynator projektów w polsko-niemieckiej firmie konsultingowej BBJ. Później przez 5 lat współpracowała  z agencją PR Toolbox Creative Communications – najpierw jako Account Manager, potem jako Dyrektor ds. Komunikacji i Obsługi Klienta oraz Partner Zarządzający. Obecnie współprowadzi rodzinną firmę wyspecjalizowaną w doradztwie z zakresu public relations i Społecznej Odpowiedzialności Biznesu Competita Strategy Consultant www.competita.com

Hobby:  Jest mężatką i mamą 3-letniego Antka. Jak mówi „ Pewnie fajnie byłoby w tym miejscu napisać, że moją pasją są egzotyczne podróże, współczesna literatura iberoamerykańska, kuchnia fusion i może jeszcze sztuka medytacji, ale… nie można mieć wszystkiego (a przynajmniej wszystkiego na raz). Małe dziecko, firma „na rozruchu” i podyplomowe aspiracje edukacyjne dość ściśle wypełniają czas.” W wolnych chwilach lubi bawić się słowami – dlatego na blogu „Sklep ze słowami” dokumentuje każdą nową kombinację głosek, wyrazów i zdań w wykonaniu synka i pielęgnuję zupełnie niezobowiązującą sympatię do tworzenia rymów i rytmów, niestworzonych historii i niecodziennych pomysłów na wspólne zabawy.

Lubi patrzeć na świat przez obiektyw – to jeden z niewielu skutecznych sposobów na zatrzymanie czasu. A współczesną literaturę iberoamerykańską też lubię, nawet jeśli ma niewiele okazji na obcowanie z nią.

Uczestniczyła w pierwszej edycji programu mentoringowego. Nabór do programu zbiegł się w czasie z założeniem własnej działalności i powrotem do zawodowej aktywności po dłuższej przerwie związanej z urodzeniem dziecka. Potrzebowała pozytywnego wzmocnienia, motywacji do pracy i inspiracji do działania; potwierdzenia, że można godzić macierzyństwo z pracą i nie zwariować! Dostała? Sieć kontaktów, na którą składają się mądre, silne kobiety, gotowe udzielać sobie nawzajem wsparcia i inspirować się do działania. Poczucie udziału w czymś ważnym, co uwidacznia tkwiący w kobietach potencjał, potęguje go i pomnaża. Potwierdzenie dla przekonania, że nie ma uniwersalnych rozwiązań, zawsze dobrych odpowiedzi i tej samej drogi dla wszystkich.

Mentorką Katarzyny była Nina Kowalewska-Motlik, Prezes Zarządu New Communications Sp. z o.o. Chciała z nią popracować, bo to osoba, która ma wieloletnie doświadczenie w branży, w której Katarzyna pracuje.

To  osoba, która swoje życie zawodowe oparła na prowadzeniu własnej firmy – jak  Katarzyna –  a poza tym z wywiadów, które znalazła w Internecie, wynikało, że  Nina Kowalewska-Motlik umie godzić życie rodzinne i zawodowe, a w pracy obiera priorytety i wybiera rozwiązania, które są bliskie także Kasi. W życiu i relacjach z ludźmi – cenią podobne wartości.

I te wszystkie jej oczekiwania spełniły się w 300 procentach. Są w stałym kontakcie i na bieżąco współpracują. Dzięki Mentorce firma Katarzyny mogła się zaangażować w projekty, do których jako młody podmiot w innej sytuacji pewnie nie miałaby dostępu. Ale przede wszystkim zyskała w osobie Mentorki świetnego doradcę, do którego zawsze może się zwrócić z pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi spraw zawodowych.

Jak mówi Katarzyna: ”Nina reprezentuje w biznesie wielką klasę, przez którą ja osobiście rozumiem nie tylko otwartą głowę, rozmach w realizacji projektów i etykę działania, ale też sprawy najprostsze :oddzwonić, gdy mam nieodebrane połączenie, odpisać na każdą wiadomość bez zbędnej zwłoki  i – najważniejsze – szczerze chwalić za dobrze wykonane zadania, doceniać dobre pomysły i  pozytywnie motywować. To dobry wzór.

Vital Voices. W Polsce funkcjonuje wciąż wiele stereotypów sprawiających, że „głosy ważne i niezbędne”, głosy kobiet, są zbyt słabo słyszalne i nie przykłada się do nich wystarczającej wagi. Nadal mało jest efektywnych rozwiązań prawnych, programów wsparcia i społecznej akceptacji dla szerokiego pełnienia przez kobiety nowych ról. Ale to się szybko zmienia: w sposób odgórny, oddolny i u źródła – nasze dzieci mają w szkole i w domu inne wzorce niż mieliśmy my i nasi rodzice, są odważniejsze, bardziej pewne siebie, otwarte na nowe idee – niezależnie od płci.

Motto, przesłanie dla innych kobiet:  Coś pomiędzy „mogę wszystko” , „nie można mieć wszystkiego” ,”czy naprawdę muszę?” i „czy naprawdę chcę?”. Uważam, że to dobre punkty odniesienia. Cały czas szukam na tej macierzy miejsca dla siebie. Trzymajcie się razem, wspierajcie się, pomagajcie sobie, promujcie nawzajem swoje osiągnięcia, szukajcie inspiracji w działaniach mądrych kobiet i…wstrzymajcie się od krytyki podejścia do życia, pracy, rodziny i macierzyństwa innego niż Wasze własne.