Mentee

Aleksandra Kuzaj

Projekt Antymobbing, Założycielka

Jestem pomysłodawczynią i właścicielką firmy Projekt Antymobbing, która specjalizuje się w bardzo trudnym zagadnieniu przeciwdziałania przemocy w pracy. Naszym nadrzędnym celem jest tworzenie przyjaznych miejsc pracy. Takich, w których przeciwdziała się mobbingowi i dyskryminacji, gdzie panuje otwarta komunikacja, a managerowie posługują się asertywnym językiem. Działalność firmy koncentruje się na prowadzeniu szkoleń, interwencji, przeprowadzaniu badań warunków pracy, tworzeniu procedur antymobbingowych, a także doradztwie. Uczestniczę również w komisjach antymobbingowych, jako niezależna ekspertka. Ponadto pracuję jako psycholog głównie z osobami, które doświadczyły przemocy w miejscu pracy. Prowadzenie własnej firmy było dla mnie oczywistym wyborem, od kiedy tylko pamiętam. Niemniej, przebyłam dość długą drogę, nim osiągnęłam ten etap. Od 2009 roku jestem Członkiem Zarządu Stowarzyszenia Antymobbingowego w Warszawie, gdzie pro bono udzielam porad psychologicznych, przygotowuję klientów do wystąpień przed sądem. Jestem również odpowiedzialna za współpracę międzynarodową Stowarzyszenia. Posiadam doświadczenie w rekrutacji nabyte w międzynarodowej firmie executive search- Russell Reynolds Associates. W dziale kadr w koncernie General Electric Commercial Finance w Londynie współpracowałam przy opracowywaniu programów szkoleniowych dla pracowników, a także przy assesment centers. Jako konsultantka w Pogotowiu Niebieska Linia zajmowałam się m.in. prowadzeniem indywidualnych konsultacji z osobami w trudnych sytuacjach życiowych.
Kobiety są specjalistkami od budowania trwałych więzi, pełnych empatii, zaufania oraz troski o innych. Są to wartości, których zaczyna brakować w dzisiejszym świecie. Dlatego właśnie uważam, że VVPL daje szansę na wzmocnienie w kobietach przekonania, iż to właśnie dzięki nim i ich sile możemy kształtować biznes. W kobiecej naturze leży tworzenie sieci i czerpanie z nich pełnymi garściami i uważam, że właśnie to jest fantastyczną podstawą działalności VVPL.
Od wielu lat poprzez liczne wolontariaty oraz moją działalność społeczną m.in. w Stowarzyszeniu Antymobbingowym starałam się dawać dużo wsparcia innym. Pomyślałam, że nadszedł czas, by zrobić coś dla siebie i postanowiłam zgłosić się do programu VVPL. Uświadomiłam sobie również, że do tej pory, kierując moją ścieżką zawodową, radziłam się tylko mężczyzn. W moim otoczeniu nie było businesswoman, od których mogłabym otrzymać wsparcie. Bardzo się cieszę, że będę mogła poznać inne kobiety, które zajmują się prowadzeniem własnych biznesów. Właśnie to, oraz spotkania z mentorką, wydają mi się najcenniejszymi profitami, jakie mogę wynieść z uczestnictwa w Programie.
Moje motto? Uważam, że nie ma rzeczy niemożliwych, a wytrwałość jest najlepszą drogą do celu. Z własnego doświadczenia wiem, że czasami warto zamknąć oczy i skoczyć na głęboką wodę. Satysfakcja z wypłynięcia na powierzchnię smakuje o niebo lepiej, niż ciągłe unoszenie się przy brzegu, na płytkiej wodzie.