Jestem Liderką 3 – okiem mentees

IMG_5535
Początek października 2020 obfitował w inspirujące wydarzenia. Dla Vital Voices najważniejsza była 3. edycja programu Jestem Liderką, zrealizowana dzięki zaangażowaniu niezawodnych Partnerów, którym tą drogą raz jeszcze dziękujemy.JESTEM LIDERKĄ 3 – okiem i piórem MENTEES

Środa:
Pierwszy dzień programu przyniósł nam wiele wrażeń i inspiracji. W końcu mogłyśmy wspólnie wymienić się uśmiechami, poznać siebie nawzajem i nasze mentorki, z którymi od razu złapałyśmy wspólny język.
W hotelu czekała na nas Ela Raczkowska CEO Vital Voices – organizatorka i dusza całego przedsięwzięcia. Ela przedstawiła nam harmonogram i zasady obowiązujące w trakcie programu i uprzedziła, że taryfy ulgowej nie będzie 😊.
Od razu przystąpiłyśmy do pracy. O mentoringu, czym jest i czego możemy oczekiwać, opowiedziała nam Lidia Sykucka, coach i mentor . Proste ćwiczenie pozwoliło nam dowiedzieć się czegoś o sobie nawzajem i przełamać pierwsze lody.
Po krótkiej przerwie pani Sabina Lipska z ONET pokazała nam, jak dobrą prezentację można stworzyć w dzień lub dwa i, że wcale nie musi mieć ona formy elektronicznej.


Gdy przyszedł czas na Galę, chyba każda z nas poczuła w trakcie przemówień naszych gości, że jesteśmy we właściwym miejscu i czasie – to było wspaniałe uczucie i nie możemy doczekać się więcej przygód.
Zapraszamy do obejrzenia materiału z Gali: Filmów i Galerii Zdjęć.
Paulina Domek

Czwartek:
Drugiego dnia rano, po zasłużonym “śnie w chmurach” na 30. piętrze wieżowca w samym centrum Warszawy ruszyłyśmy z nową energia zdobywać miasto. Pierwszym punktem na naszej trasie było biuro partnera programu – firmy prawniczej DWF. Pierwsze, jakże intensywne warsztaty, poprowadziły dla nas “seryjne przedsiębiorczynie”, doświadczone managerki – Pani Nadia Kirova oraz Pani Iwona Bobrowska Budny z firmy Kirov&Partners. Obszerne doświadczenie, pasja i energia prowadzących oczarowała wszystkie uczestniczki. Specjalistyczna metoda FRIS umożliwiła nam dogłębne i szczegółowe poznanie naszego stylu działania. Na warsztatach otrzymałyśmy raport utworzony na bazie wcześniej wypełnionych kwestionariuszy. Czego mnie to nauczyło? Różnimy się i jest to piękne. Każda z nas jest liderką na swój własny unikatowy sposób. Niezależnie od tego, czy najważniejszy jest dla nas Fakt, Relacje, Idea czy Struktura mamy i wady i zalety. Konflikt to szansa na naukę efektywnej komunikacji. Nie myślimy tak samo – warto postawić się na miejscu drugiej strony, ponieważ można zobaczyć świat z zupełnie innej perspektywy. Nawzajem uzupełniamy się i regulujemy, a różnorodność pozwala nam nie wpadać w szkodliwe skrajności.
Po tym niesamowitym spotkaniu Pani Aleksandra Dzierżawska z Pracowni Gier Szkoleniowych przygotowała dla nas ciekawe gry. Zadanie wymagało od nas pracy zespołowej i umiejętności kreatywnego myślenia. Przeszkodą było ograniczenie zmysłu wzroku. Byłam zaskoczona, jak szybko i sprawnie udało nam się rozwiązać zadanie sprawiające wrażenia niemożliwego. Mimo iż byłyśmy w gronie liderek, gra przebiegała w miłej atmosferze. Podsumowując grę, zwróciłyśmy uwagę na to, jak ważnym narzędziem w społecznych interakcjach jest wzrok, który uwrażliwia nas na reakcje i uczucia innych.

Wieczorem zostałyśmy zaproszone przez ambasadora Szwajcarii do rezydencji przy ulicy Pięknej. Pan Jurg Burri odpowiedział na nasze pytania oraz przedstawił nam swoją drogę do dyplomacji, a także blaski i cienie pracy ambasadora. Po wizycie byłyśmy zachwycone w jak serdeczny i gościnny sposób zostałyśmy przyjęte. Pan ambasador był szczerze zainteresowany tym, czym się pasjonujemy.

Na koniec pełnego wrażeń dnia miałyśmy, w moim odczuciu niezwykłe, spotkanie ze wspaniałą kobietą – wice ambasador Izraela Tal Ben Ari Yaloon. Historia “siły marzeń” działającej w życiu Pani Ambasador mnie szczerze poruszyła. Podziwiam ogromne pokłady siły, dużą chęć do działania oraz samoświadomość Pani. Usłyszawszy opowieść, zasypałyśmy naszego gościa lawiną pytań próbując znaleźć tajemnicę tak imponujących sukcesów na wielu płaszczyznach.
Eliza Annovi

Piątek:
Trzeci dzień szkoleń, spotkań i warsztatów był niezwykle uczuciowy – o inteligencji emocjonalnej rozmawiałyśmy z Panią Katarzyną Sikorską z PWC, która jak nikt obudziła w nas różnorodne emocje.
Kolejnym, mocnym punktem programu, było spotkanie z Ambasador Korei – Panią Mirą Sun, w trakcie którego nie mogłyśmy wyjść z podziwu słysząc jej historię. Niesamowicie wzruszające i pouczające  spotkanie.

Po spacerze powrotnym, w hotelu czekała na nas Pani Hanna Hieronimczuk. Wstrząsnęła nami (w pozytywnym tego sformułowania znaczeniu) i pokazała, że można wszystko, niezależnie od tego, jaki się miało start.
Do sukcesu potrzebna jest odwaga i śmiałość, ta myśl przyświecała nam przez resztę dnia.
Paulina Domek

Sobota:
Po piątkowych wrażeniach związanych z wizytą w siedzibie PWC, dla równowagi kolejny – czwarty dzień programu – spędziłyśmy w hotelu. Nie oznacza to jednak, że się nudziłyśmy. Wręcz przeciwnie – po, jak zwykle pysznym, śniadaniu dołączyli do nas Pan Adam Rogala i Pani Natalia Włodarska z TVN, którzy poprowadzili dla nas trening medialny. Podzieliłyśmy się na dwie grupy i zaczęłyśmy od nagrania krótkich autoprezentacji, tak zwanych setek. Następnie wspólnie oglądałyśmy i razem z prowadzącymi, nawzajem oceniałyśmy swoje wystąpienia. To doświadczenie nauczyło nas nie tylko pracy przed kamerami, ale też wyrażania swoich opinii i przekazywania innym konstruktywnej informacji zwrotnej. Na zakończenie warsztatów ponownie nagrałyśmy wypowiedzi, wcielając w życie nowo zdobytą wiedzę.

Po zakończeniu warsztatów spędziłyśmy wieczór na rozmowach, a następnie udałyśmy się na kolację do hotelowej restauracji. Z niecierpliwością czekamy na to, co przyniosą kolejne dni programu.
Zofia Staszewska

Niedziela:
Z radością przywitałyśmy kolejny – piąty dzień Programu. Był to z pewnością jeden z najbardziej wyczekiwanych przez nas dni, gdyż rozpoczął się poranną sesją zdjęciową, do której zostałyśmy świetnie przygotowane przez makijażystki marki DIOR. Nasze twarze całe lśniły w błysku aparatu, a dzięki marce Ennbow wyglądałyśmy wszystkie jak prawdziwe bizneswoman.
Kolejnym ciekawym doświadczeniom nie było końca, gdyż po sesji czekało nas spotkanie z inspirującą liderką, dyrektor generalną marki DIOR – Panią Katarzyną Milanovic, która ujawniła nam tajniki swojej pracy z marką znaną na całym świecie. Kolejne warsztaty jakie odbyłyśmy z Panią Anną Wiland – dyrektor zarządzającą Rothschild & Co, pokazały nam co potrzebne jest do osiągnięcia sukcesu i jak ważne jest umiejętne zadbanie o każdą sferę naszego życia, po to aby osiągnięty sukces dawał nam pełnię szczęścia. Po warsztatach i sesji, które jakby się mogło wydawać wyczerpały naszą energię, nic podobnego, dodały nam motywacji do kolejnych zadań jakie wciąż czekały na nas tego dnia. Razem z naszymi mentorkami, a zarazem niesamowitymi kobietami, które dzielnie stawiają czoła wyzwaniom dnia codziennego, ruszyłyśmy na spacer zwiedzając warszawską starówkę. Była to dla nas chwila wytchnienia podczas tego niesamowicie intensywnego czasu, ale również okazja aby pogłębić nasze więzi i zbudować relacje, jakie mam nadzieję zostaną z nami na długie lata.

Nasz dzień podsumowany został spotkaniem z wspaniałą, a zarazem niesamowicie ambitną, najmłodszą pilotką linii lotniczych LOT – Panią Katarzyną Mrzygłód. Jej historia i opowieść o początkach w lotnictwie wszystkie nas zaskoczyła bardzo pozytywnie, ale zarazem otworzyła nam oczy na to, że nigdy nie jesteśmy za młode aby osiągnąć sukces, a jest to możliwe dzięki ciężkiej pracy i motywacji jaką możemy odnaleźć głęboko w sobie. Tak intensywny dzień, zakończony pyszną kolacją rozbudził w nas ciekawość na kolejne warsztaty i spotkania z inspirującymi liderkami, które czekały na nas w kolejne dni.
Aleksandra Dudek

Poniedziałek:
Szósty dzień programu i nowy tydzień rozpoczął się od wczesnej pobudki, albowiem po 45 minutowym spacerze do Ambasady Węgier miałyśmy zaszczyt poznać Panią Ambasador – Orsolya Kovacs, która przyjęła nas niezwykle ciepło w swojej siedzibie. Była to niezwykła okazja do zapoznania się z całodobową pracą ambasadora, zgłębienia wiedzy na temat stosunków Polsko-Węgierskich i zadania nurtujących nas pytań. Dzięki uprzejmości Pani Ambasador miałyśmy również szansę posmakować tradycyjnych węgierskich ciasteczek, a na koniec każda z nas otrzymała pamiątkowy prezent. To spotkanie było dopiero początkiem ekscytującego dnia.
Poniedziałek był dla wielu z nas najbardziej wyczekiwanym dniem, w którym to mogłyśmy spotkać się z naszymi mentorkami na job shadowing. Możliwość szczerej rozmowy, ujrzenia tych kobiet w pracy, zaobserwowania na czym polegają ich codzienne obowiązki to doświadczenia, które na pewno zostaną z nami na długo
i dadzą solidną podstawę do stworzenia relacji mentoringowej. Po tych kilku niesamowitych dla każdej z nas godzinach spotkałyśmy się w siedzibie Business Center Club – Pałacu Lubomirskich, aby posłuchać o funkcjonowaniu tej organizacji o czym opowiadał nam Pan Dariusz Pekałowski i zapoznać się z inicjatywami organizowanymi przez Studenckie Forum BCC, które przedstawiła Luiza Małkos, a do których niebawem już wszystkie będziemy mogły dołączyć. Na koniec, po powrocie do hotelu swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Anna Popek, polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Co najważniejsze nie poprowadziła ona monologu, ale już na wstępie zapytała niektóre z nas o marzenia i plany na przyszłość. Przytoczyła kilka ciekawych cytatów i książek, które według niej mogą pomóc osiągnąć zamierzone cele. Opowiedziała również o swojej pracy w telewizji i o tym jak wygląda jej standardowy dzień. Dzięki naszej dociekliwości udało nam się odkryć kilka zabawnych historii związanych z występami w programach prowadzonych na żywo. Po tym spotkaniu niestety wiele z nas uświadomiło sobie, że to był nasz ostatni, pełny dzień spędzony wspólnie, a stacjonarna część programu “Jestem Liderką” powoli dobiega końca.
Maria Turkowska

Wtorek:
Ostatniego – siódmego dnia miałyśmy okazję poznać panią dr Irenę Kamińską-Radomską, dzięki której każda z nas mogła poczuć się jak prawdziwa dama. Nauczyłyśmy się między innymi tego, jakie ubrania wybrać na daną okazję; jak siadać i chodzić; jak się przedstawiać, aby zostać zapamiętanym czy też jaką biżuterię nosić, w zależności do typu urody. Bardzo ważne jest, aby dopasowywać się do swojego towarzysza rozmowy i nie wywyższać się – to była najcenniejsza lekcja.

Po spotkaniu z Panią Ireną spotkałyśmy się z panem Jonathanem Bury, dyrektorem generalnym Goldman Sachs w Polsce, z którym rozmowę poprowadziła Anna Heresztyn – Barić Executive Director w Goldman Sachs. Ta rozmowa pokazała nam, że obojętnie skąd się wywodzimy, ważne jest aby zawsze dążyć do postawionego sobie celu. Cenne było także stwierdzenie, że czasami po prostu należy odpuścić i nie przejmować się sprawami, na które zwyczajnie nie mamy wpływu. To zdanie, choć prozaiczne, utknęło w naszej pamięci. Pan Jonathan zostanie zapamiętany jako świetny, ambitny człowiek z poczuciem humoru.

Ostatnim punktem tego dnia, jak i całego Programu były warsztaty dotyczące kreowania swojego CV z panią Eweliną Amanowicz z portalu pracuj.pl. Dowiedziałyśmy się tego, jakie rzeczy powinnyśmy umieścić w swoim CV, a czego unikać. Jak zwykle, zadawałyśmy mnóstwo pytań, np. dotyczących rozmów kwalifikacyjnych. Pani Ewelina dała nam cenne wskazówki, które, mamy nadzieję, przydadzą się już w niedalekiej przyszłości.
Adela Sobolewska

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze wspólnych zajęć podczas programu. Za ich udostępnienie dziękujemy uczestniczkom oraz pani fotograf Kasi Rainka.

Miłą niespodzianką od uczestniczek były nagrane przez nie dwa filmy. Pierwszy z podziękowaniem dla Partnerów Programu. Drugi dla członkiń Kapituły, które przeczytały 300 zgłoszeń i wybrały 21 finalistek.

 

Prezentujemy sylwetki uczestniczek Programu, oraz zachęcamy do zapoznania się ich BIO.

Raz jeszcze dziękujemy wszystkim Partnerom, Sponsorom i Przyjaciołom, bez których wspólny sukces nie byłby możliwy.