6. Otwarty Program Mentoringowy – relacja mentee

Zapraszamy do lektury relacji z 6-go Otwartego Programu Mentoringowego, napisanej z punktu widzenia jednej z naszych mentee – Katarzyny Jedlińskiej:

Otwarty Program Mentoringowy: Na dobrą przyszłość pracujemy już dziś

Świat od zawsze potrzebuje mądrych liderów. Dzisiaj, w erze cyfrowej, kiedy trzeba zarządzać niezliczonymi zmianami poszukiwana jest nowa jakość w kompilacji cech przywódców. Słuchający, współpracujący, umiejący znaleźć siłę w różnorodności, a w razie potrzeby zdecydowani i stanowczy. Tacy ludzie sprawdzą się w firmach, w życiu, w społecznościach lokalnych czy w polityce. Otwarty Program Mentoringowy Vital Voices jest jedną z odpowiedzi, jak można wspierać w rozwoju tych, którzy poprowadzą innych ku dobrej przyszłości.

Czy lider ma płeć czy też raczej dysponuje zbiorem unikatowych cech? Czy warto dziś dzielić świat na kobiety i mężczyzn, czy może bardziej: na mądrych i głupich?

Statystycznie kobiety są lepiej wykształcone, mają lepsze kompetencje i cechy wrodzone, które wręcz predestynują je do sprawowania wysokich stanowisk w organizacjach. Jednak dla wielu pracodawców to, że mają też życie rodzinne budzi wiele obaw. Ponadto, jak pokazują badania Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką, ponad połowa kobiet (56%) przyznaje się do wyrzutów sumienia, kiedy chce zostać w pracy kosztem czasu z rodziną, 70% kobiet rezygnuje z czasu tylko dla siebie, bo uważa, że rodzina jest ważniejsza i tylko niespełna 8% kobiet odczuwa pełen komfort podczas realizacji swoich pasji. Kobiety same ulegają więc stereotypom i blokują swój potencjał, szanse na rozwój

Kobiety, które odniosły w Polsce sukces często powtarzają, że płeć nie ma znaczenia, ważne są wiedza i upór. Wiele z nich dystansuje się od inicjatyw skierowanych do kobiet liderek, matek. Ale liczby i fakty bardzo wyraźnie pokazują naszą rzeczywistość. Wg raportu Fundacji Liderek Biznesu, w 2014 r. w 471 spółkach na głównym rynku GPW było 1366 członków zarządów, wśród których było tylko 157 kobiet. W radach nadzorczych było jeszcze gorzej: 329 kobiet na 2550 mężczyzn. Czy to oznacza, że tylko tyle kobiet nadawało się do pracy na tak wysokich stanowiskach? Czy nie chciały znaleźć się w zarządach lub radach nadzorczych?

Gotowa na sukces? Gotowa na przełom?

Lider rodzi się wiele lat: to mix doświadczenia zawodowego i życiowego, wiedza i dojrzałość, znajomość samego siebie. Szef musi znać swój zespół, mądrze słuchać i rozumieć. Lider nie myśli o tym, ile straci dziś, ale ile może stracić w przyszłości.

Kompetencje nie mają płci, ale czasem żeby je w sobie odnaleźć trzeba przede wszystkim uwierzyć w siebie. Wykorzystać swoją siłę, by mieć odwagę sięgać po to, na co mają apetyt. Dlatego takie projekty jak Otwarty Program Mentoringowy Vital Voices mają wyjątkową wartość.

Dzięki programowi, kobiety które chcą się rozwijać, mogą się uczyć i  zdobywać wiedzę dotyczącą tego jak być efektywną liderką w swoim środowisku. Szukają nie tylko najlepszych przykładów, ale też inspiracji do działania. To wszystko dostają w czasie szkoleń i treningów mentoringowych, ale także w czasie bezpośredniego kontaktu ze swoim Mentorem. Bardzo ważna jest też wymiana doświadczeń z innymi kobietami z biznesu, ta niecodzienna otwartość, pozwalająca odważnie podejść do zmiany. Uczestniczkom programu pomagają także najlepsi trenerzy biznesowi, life coach’e, ludzie sukcesu. Program to też pokazanie kobietom, że w ich solidarności nie ma nic złego. Przeciwnie. Mądre kobiety umieją ze sobą współpracować i zmieniać świat. Na lepsze!

22 mentee szóstej edycji Otwartego Programu Mentoringowego Vital Voices to ambitne kobiety, które rozpoczęły intensywną pracę nad swoim rozwojem, by zmieniać swój świat a przez to na(po)prawić swoje otoczenie. Już w lutym czeka je druga część Programu. Jaki wpływ na ich miejsce w świecie będzie miał ten czas? Zanim się przekonamy  już dziś wiemy, że dla wielu to punkt zwrotny w karierze i życiu.